Spomenik „Ocu hrvatske književnosti“, Marku Maruliću nalazi se na istoimenom trgu u Zagrebu. Skulptura kipara Vlade Radasa postavljena je 1999. godine unatoč brojnim prosvjedima struke i građana na zaštićenoj površini parternog perivoja unutar arhitektonskog kompleksa stare Sveučilišne biblioteke i Kemijskih laboratorija.
Marko Marulić rođen je na današnji dan 1450. godine u splitskoj plemićkoj obitelji Pečenić (ili Pecenić), ali su ga, po tadašnjem humanističkom običaju, latinizirali u Marulus tj. Marulić. Budući da je većinu djela napisao na latinskom jeziku, najčešće se potpisivao kao Marcus Marulus Spalatensis ili Marcus Marulus Delmata.
Nazivali su ga učenim pjesnikom i kršćanskim pjesnikom – poeta doctus i poeta christianus. Njegovo najznačajnije djelo za hrvatsku književnost je ep „Judita“, ispjevan na hrvatskom (i čakavskom) jeziku. Ep je napisan 1501. godine, a objavljen dvadeset godina kasnije u Mlecima.
Od ostalih značajnih djela treba istaknuti: poemu „Suzana“, napisanu u 780 stihova; junačko-povijesni ep „Davidijada“, napisan u 14 knjiga od 6765 heksametara po uzoru na Vergilija; zbirku „Pouke za čestit život po primjerima svetaca“ iz 1498. godine; moralističku raspravu „Evanđelistar“, te pjesmu „Molitva suprotiva Turkom“.
Zanimljivo je spomenuti da se Maruliću pripisuje osmišljavanje i prva upotreba riječi „psihologija“, čak šezdesetak godina prije njemačkog filozofa Rudolfa Gockela (1590.) kojeg se u literaturi obično spominje kao tvorca navedenog pojma.
O autoru teksta: Vedran Danko diplomirani je profesor povijesti s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Kao rođeni Zagrepčanin zaljubljen je u svoj rodni grad, njegovu prošlost i sve što On predstavlja. Uživa u zelenilu i prirodi svoga rodnog grada i veseli se svima koji poštuju, cijene i vole Zagreb bilo da tu žive ili su samo u posjeti.