Priča o dva simbola smještena na medvedgradskoj utvrdi iz posve različitih vremena

Medvedgrad, smješten na Malome Plazuru na južnim obroncima Medvednice, pazi na Zagreb od davne 1254. godine. Riječ je o srednjovjekovnoj utvrdi koja je izgrađena za zaštitu građana, biskupa i crkvenog blaga, no zbog svog strateškog položaja često je bio u središtu imovinsko-političkih previranja.

Osim južne kule, koja je popularna zbog prekrasnog pogleda na grad Zagreb, na Medvedgradu postoje i dva povijesna simbola iz jako različitih vremena. U ovoj priči posvetit ćemo se kapelici sv. Filipa i Jakova i Oltaru domovine.

Kapelica sv. Filipa i Jakova

U sklopu medvedgradske utvrde postoji jedna mala oktogonalna kapelica koja se smatra najvrjednijom medvedgradskom građevinom, a riječ je o kapelici sv. Filipa i Jakova.

Kapelica je sagrađena u 13. stoljeću, u “prijelaznom stilu” u kojem se pojavljuju obilježja kasne romantike i rane gotike. Građena je od opeke dok su uglovi s vanjske strane ojačani klesanim kamenom.

Od kamena su izgrađen i svi konstruktivni elementi, kao i dijelovi arhitektonske plastike.

U kapelicu se može ući kroz monumentalni romanički portal iznad kojeg je ugrađena velika prozorska ruža. Unutrašnjost kapele je nekada bila oslikana, a sačuvani izvorni polukapiteli s biljnim i figurativnim motivima predstavljaju umjetnička djela vrhunske kvalitete.

Kapelica sv. Filipa i Jakova najstarija je i najreprezentativnija kapela jednog plemićkog burga u Hrvatskoj te se smatra našom najznačajnijom građevinom prijelazno romaničko-gotičkog stila.

Iako je jako stradala u katastrofalnom potresu koji je krajem 16. stoljeća jako oštetio cijeli Medvedgrad te je vjekovima bila prepuštena zubu vremena, pravilni odnosi njezina tlocrta i visina zidova omogućili su njenu potpunu rekonstrukciju krajem 20. stoljeća.

S druge strane, postoji i mjesto koje se na Medvedgradu smjestilo puno kasnije od kapelice sv. Filipa i Jakova, riječ je o Oltaru domovini.

Oltar domovine

Ispod južnog bedema medvedgradske utvrde nalazi se spomenik svim palima u Domovinskom ratu – Oltar domovine.

Ovaj spomenik je rad kipara Kuzme Kovačića, a otvoren je na Dan državnosti 30. svibnja 1994. godine kao mjesto na kojemu će svi moći odati poštovanje hrvatskoj domovini.

Spomen obilježje tvore kamene kocke od različitih vrsta kamena i nejednake visine te šest staklenih plavih ploča, koje kao da su se po zemlji posložile u hrvatski grb. Na kamenim kockama isklesani su hrvatski motivi iz vremena kneza Branimira, Veliki križ te stihovi hrvatske himne.

Oko spomenika, kao i na samom spomeniku, položeno je 29 staklenih plavih i bijelih “kapi”.

Kameni blokovi skulpture izgrađeni su od kamena iz svih hrvatskih županija, a u sredini se nalazi tzv “vječna vatra”.

Nakon 2000. godine, spomenik je pretrpio oštećenja (staklene ploče su popucale), a šest godina kasnije dovršena je prva faza obnove ugradnjom lijevanih staklenih elemenata.

Druge objave

Pjesma koja naslovom i melodijom osvaja sve Zagrepčanke i Zagrepčane

Pjesma koja svakako zaslužuje biti u našoj rubrici Zagreb...

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen...

Obnova franjevačkog kompleksa na Kaptolu: Tragovi prošlosti izlaze na vidjelo

Na Kaptolu, gdje se povijest Zagreba osjeća na svakom...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada...

Pročitajte i ovo:

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen je na mjestu kuće trgovca Pavla Hatza 1929. godine. Osim što je preuzeo lokaciju Hatzove kuće,...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je 1844. godine za trgovca Gottfrieda Krausa. Cjelovito sačuvana prostorna struktura i bidermajerska pročelja. Kuća, po...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada Zagreba, odlučeno je da će drugi novi niskopodni tramvaj proizveden u Končaru uskoro voziti na...