Osnivanjem zbora prebendara jača svećenički stalež na srednjovjekovnom Kaptolu

Početkom 14. stoljeća na Kaptolu su se naselili cisterciti koji su bili i vlasnici jednog dijela Opatovine. Taj se prostor zvao vicus monasterii, ili samostanska ulica, gdje su vlasnici kuća imali i određene obveze prema njima – cistercitima. Cisterciti su u javnom životu srednjovjekovnog Zagreba imali važnu ulogu, a njihov se samostan smatrao vjerodostojnim mjestom i mogao je izdavati javne isprave i povelje. Franjevci su se na ovo područje doselili u drugoj polovici 13., a cisterciti početkom 14. stoljeća. Dok su franjevci ostali trajno, cisterciti su zbog straha od provale Turaka pobjegli u tada sigurniju Sloveniju (krajem 15. stoljeća). Nešto kasnije, dominikanci iz istog razloga bježe u sigurniji i utvrđeniji susjedni Gradec, kada se već pred kraj srednjeg vijeka polako gubi crkveno obilježje biskupskog grada.

No, osim spomenutih podjela stanovništva na srednjovjekovnom Kaptolu, jako bitnu ulogu zauzimaju i prebendari. Naime, osnivanjem zbora prebendara u drugoj polovici 13. stoljeća (točnije 1269. godine), znatno počinje jačati svećenički stalež. Prebendari su bili svećenici koji su kao pomoćnici kanonika i biskupa provodili dane u stolnoj crkvi gdje su čitali i pjevali mise, ali i obavljali razne obredne dužnosti u povodu velikih crkvenih svečanosti.

Primjer prebendarske kurije na Novoj Vesi

Naziv prebendari su dobili po prebendama – crkvenim posjedima koje su, uglavnom od kanonika, dobivali za svoj rad, a danas ih možemo naći u ulici Nova Ves.

Neki su prebendari bili javni bilježnici ili odvjetnici, te su kao takvi zastupali Kaptol u brojnim parnicama, a bavili su se i glazbom te su upravljali crkvenim pjevanjem, o čemu su također podučavali i mlade.

Prebendari su živjeli od posjeda i nagrada koje su primali za svoj rad, a one su često bile u pokretninama ili nekretninama, ponekad čak i u novcu. Dužnosti prebendara, kao i njihov odnos prema pretpostavljenima, bile su propisane posebnim statutima prema kojima su morali živjeti. Kada prebendari nisu poštivali statute, bili su kažnjavani od strane Kaptola.

Prebendari su čak imali i svoje udruženje pod nazivom kalendinum prebendariorum na čelu kojeg je bio dekan koji je zastupao djelovanje udruženja, te štitio prebendarska prava.

Druge objave

Pjesma koja naslovom i melodijom osvaja sve Zagrepčanke i Zagrepčane

Pjesma koja svakako zaslužuje biti u našoj rubrici Zagreb...

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen...

Obnova franjevačkog kompleksa na Kaptolu: Tragovi prošlosti izlaze na vidjelo

Na Kaptolu, gdje se povijest Zagreba osjeća na svakom...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada...

Pročitajte i ovo:

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen je na mjestu kuće trgovca Pavla Hatza 1929. godine. Osim što je preuzeo lokaciju Hatzove kuće,...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je 1844. godine za trgovca Gottfrieda Krausa. Cjelovito sačuvana prostorna struktura i bidermajerska pročelja. Kuća, po...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada Zagreba, odlučeno je da će drugi novi niskopodni tramvaj proizveden u Končaru uskoro voziti na...