Tko je s Medvedgrada terorizorao naselja podno Medvednice?

Nakon ponovnog ustrojstva vlasti, i svega onog što je Zlatna bula iz 1242. godine donijela gradu, u obliku povlastica ali i davanja prema kralju, Gradec je s vremenom ostvario značajan broj imanja u oko grada, ali i u okolici Zagreba. Česte je borbe oko posjeda Gradec vodio sa susjednim Kaptolom, ali i biskupom, kao i s medvedgradskim i susedgradskim feudalcima, a kada su bila u pitanju Hrašće i Petrovina (područje Turopolja), bitke su vodili s turopoljskim vlastelinima. Naselja su preuzimana nasilno, ali i kraljevim darovnicama.

S dva sela, Gračani i Podbrežje, općina Gradec nije imala problema po pitanju borbi za vlasništvu, no Gradec se suočavao s nečim puno gorim. Iako su Gračani i Podbrežje pripadali Gradecu bez ikakvih sumnji, stanovnici tih sela nisu vodili mirne živote i to ponajviše zbog terora vladara medvedgradske utvrde, ali i susedgradskih i kaptolskih feudalaca.

Sela su najviše stradavala pod rukom medvedgradskih gospodara, pogotovo u 15. stoljeću. Vrijeme vladavine Celjskih zabilježeno je kao jedno od najgorih u povijesti gradečkih sela. Medvedgradski kaštelani zajedno sa svojim ortacima, više od dva desetljeća su terorizirali čitav taj zagrebački kraj, a po napadima posebno je bio poznat Vilim Stamm, poznat kao Nijemac.

Često je na cestama oko Zagreba napadao prolaznike koje bi ubio ili zarobio unutar tamnica Medvedgrada. Najviše na udaru medvedgradskih vladara su bila naselja odmah u podnožju Zagrebačke gore, ali nisu bila pošteđena niti udaljenija sela jer su vladari često išli sve do Save.

Tridesetih godina 15. stoljeća, Stamm je organizirao akcije prema Podbrežju i Gračanima kada bi ulazio u sela, stanarima otimao stoku, hranu, oružje i novac, a njih same bi bacao i medvedgradsku tamnicu. 

Nakon Stamma, njegovu tradiciju nastavlja Kaštelan Bogavac Milaković kojeg je dovela Katarina, inače žena Ulrika Celjskog, a kći srpskog despota Đorđa Brankovića. Katarina Celjska je, okružena svojim službenicima, kao i drugim zemljacima, dugo živjela u Medvedgradu.

Nakon vladavine Celjskih, na Medvedgrad dolaze biskup Osvald Thuz i njegov brat Ivan, no teror medvedgradskih vladara na okola sela i naselja se nastavlja. Biskupovi vojnici su redovito provaljivali, ali i prisvajali Dediće, Črnomerce, Novake i Podbrežje, pogotovo u trenutku kada su građani Zagreba imali puno briga zbog prodora Turaka.

Druge objave

Pjesma koja naslovom i melodijom osvaja sve Zagrepčanke i Zagrepčane

Pjesma koja svakako zaslužuje biti u našoj rubrici Zagreb...

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen...

Obnova franjevačkog kompleksa na Kaptolu: Tragovi prošlosti izlaze na vidjelo

Na Kaptolu, gdje se povijest Zagreba osjeća na svakom...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada...

Pročitajte i ovo:

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen je na mjestu kuće trgovca Pavla Hatza 1929. godine. Osim što je preuzeo lokaciju Hatzove kuće,...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je 1844. godine za trgovca Gottfrieda Krausa. Cjelovito sačuvana prostorna struktura i bidermajerska pročelja. Kuća, po...

Novi Končarev tramvaj stiže na liniju 13: Zagrepčani odlučili u online anketi

Zahvaljujući glasovima građana u anketi na društvenim mrežama Grada Zagreba, odlučeno je da će drugi novi niskopodni tramvaj proizveden u Končaru uskoro voziti na...