Sakralna arhitektura i umjetnost u svijetu, pa tako i na području Republike Hrvatske zauzima posebno mjesto. Jedna od posebnijih crkava na području Zagreba nalazi se na križanju Primorske ulice i Prilaza Gjure Deželića.
Župna crkva svetog Blaža u Zagrebu gradila se od 1911. do 1913. godine, a uz nacionalni značaj važno mjesto zauzima u povijesti svjetske arhitekture kao jedna od prvih crkava kojoj je kupola nad njezinim križištem izrađena od armiranog-betona. Zbog te činjenice ubraja se na popis najznačajnijih ostvarenja hrvatske sakralne arhitekture s početka 20. stoljeća. Osim arhitekta Viktora Kovačića, u gradnji i opremanju same crkve sudjelovala su brojna umjetnička imena: Ljubo Babić, Ivo Kerdić, Izidor Kršnjavi i mnogi drugi. Sam svoj naziv dobiva po Blažu (dubrovački Vlaho), svecu i mučeniku poznatom po daru izlječenja grla.

Jedna od posebnosti koje župnu crkvu sv. Blaža izdvaja od ostalih crkava na području Zagreba i šire jesu njezine jaslice. Jaslice „Hrvatski Božić“ osmislio je i izradio hrvatski kipar Vojta Braniš (Bzenec, Češka, 1893. – Zagreb, 1983.) u razdoblju između 1915. i 1916. godine. Nedugo nakon što je diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti, u klasi prof. Roberta Frangeša Mihanovića, mladi kipar je uz posredovanje svojeg mentora dobio zadatak izrade jaslica koje bi nosile elemente nacionalne pripadnosti.

Studiozan kakav je bio, mladi kipar se oslonio ne samo na likovnu analizu jaslica u raznim europskim crkvama nego i na sjećanja i dojmove koje je nosio u sebi iz djetinjstva i rane mladosti kada je s obitelji živio na gospodarstvu u Božjakovini.
Za izradu samih jaslica bila mu je dodijeljena ploha od 3,5 kvadratna metra. Nakon pozorno izvedene skice za koju je neke od figurica prvo izradio u glini, a potom i u drvu, smjestio je Braniš kompoziciju od 150 polikromnih voštanih figurica, kako ljudskih tako i životinjskih.

Sam kipar ih je opisao svojim riječima kao „hrvatske seljake koji hrle u Betlehem, a među kojima se vide tamburaši, žene, djeca, kola s volovima i darovima, mljekari, sveta tri kralja, jaslice, ovce i još puno toga.“


U centru same kompozicije dominira drvena štalica u kojoj je Sveta obitelj. Dok se u povorkama koje se slijevaju s lijeve i desne strane jaslica razaznaju i prepoznaju, uz seljake odjevene u svečanu šestinsku narodnu nošnju, mogu pronaći predstavnici građanstva u odijelima i kaputima (pelerinama), časne sestre, slijepci i mnogi drugi…


Dok neki od njih koračaju pjevajući i svirajući, drugi se kreću u stanju skrušenosti i mira. Braniš je svoje likove individualizirao do krajnjih granica, te ih izradio minuciozno do posljednjeg detalja. Tako likovi izgledaju u pokretu i vrlo dinamično.

Braniš se suočio sa problemom nabave samog voska, kojeg je bilo jako teško nabaviti u ratno vrijeme. U rješavanju tog problema u pomoć je priskočio tadašnji župnik preč. Vladimir Kerdić, koji je dao okapine od voštanih svijeća iz kapele sv. Roka i ostatke svijeća. Umjetnik ih je prema recepturi poznatog hrvatskog slikara prof. Bele Čikoša-Sesije rastopio i dobio masu od koje je izrađivao figurice, da bi ih zatim bojao.Dovršene su i postavljene 14. prosinca 1916. godine.
Unatoč osjetljivosti materijala od kojeg su izrađene, jaslice su zbog restauracije i postavljanja posebne rasvjete i danas, nakon 100 godina od njihovog postavljanja u punom sjaju.

Jaslice su u jednom periodu bile „svjetski putnik“. Bile su izložene u Hrvatskoj i u svijetu, no zbog osjetljivog materijala od kojeg su izrađene, odlučeno je da ih se više neće seliti. Zbog toga će ih se moći vidjeti jedino u crkvi sv. Blaža, gdje su veći dio godine skrivene iza drvenog ormara, a u božićno vrijeme otvaraju se javnosti.

Jedna od važnijih izložbi na kojima su bile predstavljene široj javnosti jest ona u Muzeju za umjetnost i obrt „Božić u Hrvata“, kada su se u atriju muzeja mogle razgledati u prosincu 1991. godine, a na Noći muzeja 2016. također su privukle pozornost građanima Zagreba, kao i njegovim posjetiteljima.

Jaslice će biti izložene u župnoj crkvi sv. Blaža do 5. veljače 2017. Mogu se pogledati radnim danom od 17,30 do 19 sati, a nedjeljom od 8 do 12 te od 17,30 do 19,30 sati.

Advent u crkvi sv. Blaža traje nešto duže, te se jaslice mogu pogledati do 05. veljače 2017. godine.
O autoru teksta: Vedran Danko diplomirani je profesor povijesti s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Kao rođeni Zagrepčanin zaljubljen je u svoj rodni grad, njegovu prošlost i sve što On predstavlja. Uživa u zelenilu i prirodi svoga rodnog grada i veseli se svima koji poštuju, cijene i vole Zagreb bilo da tu žive ili su samo u posjeti.