Nakon Radićeve, prošetao sam prema paralelnoj joj ulici udaljenoj nekoliko stotina metara zapadno – do Mesničke ulice. Po mnogočemu podsjećaju jedna na drugu, ali je Mesnička puno prometnija.
Počinjemo s Mesničkom ulicom
Iako sam imao popis mjesta koja želim obići, nisam škrtario na fotografijama zbog čega je nastalo nekoliko i usputnih kadrova…
Popis kaže: Basaričekova. Ili Basaričkova
Kako vam draže. Ulica je dobila po Đuri Basaričeku, hrvatskom političaru. Davnih dana, ova se ulica zvala Pivarska jer je na broju 4 bila otvorena prva pivnica u gradu, a od 17. stoljeća se točila i proizvodila piva.
Dvije zanimljivosti bi posebno istaknuo a to je: u dvorištu broj 11 se snimao film “Tko pjeva zlo ne misli”, a na kućnom broju 9 i danas radi najstariji kafić u gradu, naziva “Pod starim krovovima”, otvoren 1830. godine. Također, na broju 22 se nalazila palača obitelji Jelačić.
Ilirski trg
Nakon Basaričekove, idemo polako prema Ilirskom trgu koji se nalazi povrh Radićeve, a na početku Jurjevske ulice. Na trgu se nalazi Popov toranj koji je bio dio obrambenog sustava starog Gradeca.
Kula je bila u vlasništvu zagrebačkog biskupa, zbog čega dobija naziv “Popov toranj”. Uloga tornja se mijenjala, a na to je dosta utjecala opasnost od neprijateljskih napada na grad. U 17. stoljeću u kuli se nalazila osnovna škola Augusta Šenoe, koja je tamo bila sve do 80.-ih godina prošlog stoljeća, a početkom 20. stoljeća na treći kat dolazi Zvjezdarnica.
Podno Popovog tornja, bivši voditelj obližnje pošte, Matija Pallain, otvara kafić 1847. godine te ga naziva Palainovka, a to mjesto ubrzo postaje omiljeno okupljalište zagrebačkih studenata.
Dvije trećine puta su iza nas, slijedi zadnji dio ove priče…