Crveni križevi na Ilici: Umjetnička intervencija Projekta Ilica: Q’Art

Zagreb će pamtiti ovu 2020. godinu. Nažalost, ne po dobru. Uz zdravstvene, ali i još dublje društvene i ekonomske posljedice koje će ostaviti pandemija korona virusa, teške materijalne, ali i duhovne posljedice na grad i njegove građane ostavio je i razoran potres te na kraju snažna poplava koji su uništili niz domova u staroj gradskoj jezgri, a i šire.

Zagreb je ranjeni grad, a umjetnička akcija „Postavljanje crvenih križeva na Ilici“,  čiji je autor umjetnik Aleksandar Battista Ilić želi naglasiti razmjere te ranjenosti i trauma građana, pozivajući na svjesnost, solidarnost, ali i odgovornost prema ovoj situaciji i njenim dalekosežnim posljedicama. 

Ova umjetnička akcija je dio Projekta Ilica: Q’Art koji se još od 2000. godine bavi upravo tom tematikom, osvještavajući građane o zapuštenosti samog srca grada. Projekt se vodi načelom uključivosti pa okuplja cijelu zajednicu oko središnje zagrebačke ulice Ilice kroz dinamiku Community Arta – umjetnosti zajednice. 

Projekt Ilica: Q’Art svoje će rujansko izdanje održati kroz dva dana. 12. rujna u dvorištu Akademije likovnih umjetnosti, a 13. rujna na samoj Ilici.

Šest crvenih platnenih križeva dimenzija 5×5 metara na pročeljima i zabatima zgrada na Ilici i Britanskom trgu bit će postavljeni 3.rujna , a autorov je cilj da tijekom deset dana, sve do 13.rujna, građane motiviraju na promišljanje o dubini i razmjerima krize, ali i na aktivaciju u smjeru zajedničkih napora za „izliječenje“ i novi, bolji početak za grad na svim razinama. 

Pred nama je raskrsnica prema budućnosti koju sami moramo odabrati: Želimo li da stara jezgra – srce grada, bude samo kulisa ili želimo da bude puna života? To je pitanje koje autor želi da si postavi svaki građanin Zagreba. 

O autoru: 

Aleksandar Battista Ilić pokretač je Projekta Ilica: Q’Art zajedno s Ivanom Nikolić Popović. Battista Ilić cijenjeni je međunarodni suvremeni umjetnik, izlagao je u najznačajnijim muzejima širom svijeta poput MoMA-e u New Yorku. Bavi se kolektivnim oblicima umjetnosti, Community Art-om, performansom, multidisciplinarnim projektima. Donedavno je bio dekan Akademije Likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

Druge objave

Konjščinski zavoj: Mala ulica u Gornjoj Dubravi

Konjščinski zavoj, smješten u istočnom dijelu Zagreba, proteže se...

Prva večer popularnog Festivala svjetla 2025: Pogledajte fotografije

Dolazak proljeća u Zagrebu već tradicionalno obilježava Festival svjetla, jedinstveni...

Papučka ulica: Mala ulica Gornje Dubrave

Papučka ulica, smještena u istočnom dijelu Zagreba, proteže se...

Obnovljeni Muzej za umjetnost i obrt donosi novo iskustvo umjetnosti u 2027.

Muzej za umjetnost i obrt (MUO), jedan od najvažnijih...

Strozzijeva ulica: Prometnica Folnegovićevog naselja

Strozzijeva ulica, smještena u jugoistočnom dijelu grada Zagreba, djelomično...

Pročitajte i ovo:

Prva večer popularnog Festivala svjetla 2025: Pogledajte fotografije

Dolazak proljeća u Zagrebu već tradicionalno obilježava Festival svjetla, jedinstveni događaj koji spaja umjetnost, dizajn, arhitekturu i tehnologiju u nezaboravan vizualni spektakl. Od 19. do...

Papučka ulica: Mala ulica Gornje Dubrave

Papučka ulica, smještena u istočnom dijelu Zagreba, proteže se u smjeru jugozapad-sjeveroistok. Ova ulica nalazi se u gradskoj četvrti Gornja Dubrava, unutar mjesnog odbora...

Obnovljeni Muzej za umjetnost i obrt donosi novo iskustvo umjetnosti u 2027.

Muzej za umjetnost i obrt (MUO), jedan od najvažnijih umjetničkih muzeja u Hrvatskoj, priprema se za veliki povratak 2027. godine, kada će nakon temeljite...