Vrste obrtnika u 18. stoljeću: Od krznara do čokoladara – Tko je sve poslovao u Zagrebu?

17. stoljeće u Zagrebu je ponajviše obilježeno izgradnjom novih objekata i obnovom starih koje je nagrizao zub vremena ili su pak oštećeni u 16. stoljeću za vrijeme Stogodišnjeg hrvatsko-turskog rata. No, osim izgradnje, još u 17. stoljeću javlja se težnja drugih zemalja za pripajanjem Zagreba. Tako s jedne strane postoji težnja Beča za ostvarivanjem centralističke i apsolutističke vlasti s krajem, dok su s druge strane Mađari koji žele prevlast nad Hrvatskom.

U pogledu gospodarskog života u Zagrebu u 18. stoljeću, istaknuto mjesto pripadalo je obrtničkoj proizvodnji. U odnosu na prijašnja stoljeća, nije bilo velikih primjena, ali je obrt i dalje dobro napredovao, pogotovo pojavom novih obrtnih zanimanja. U 18. stoljeću stigli su neki novi obrti, dok su neki stari nestali uglavnom zbog smanjene potrebe za tim proizvodima.

Samo na području Gornjeg grada bilo je oko 60 vrsta obrtnika, a neki od njih su: krznari, stolari, pivari, dimnjačari, vlasuljari, brijači, kožari, čokoladari, knjigoveže, čizmari, slastičari, kovači, sabljari, urari, zidari, mesari, ciglari, kirurzi, puškari, bojadisari svile, kositrari, postolari, itd…

U usporedbi broja obrtnika 1780. i 1782. godine, primjeti se da je broj obrtnika porastao, pa je tako u dvije godine broj obrtnika izgledao ovako: čizmari – s 15 na 33, zidari – sa 17 na 31, tesari – s 13 na 30, mlinari – s 11 na 22 itd… Broj obrtnika je osobito rastao u zadnjim desetljećima 18. stoljeća. No, za neke je obrte broj padao, pa su tako 1780. godine postojala dvojica sabljara, da bi dvije godine poslije obojica nestali. 

Također, osim domaćih obrtnika, u Zagreb su dolazili i obrtnici iz Austrije, Štajerske, Kranjske, Moravske, Tirola, Mađarske pa čak i iz Dubrovnika. Iz svih navedenih krajeva dolazili su majstori obrtnici različitih zanimanja.

Druge objave

Prva večer popularnog Festivala svjetla 2025: Pogledajte fotografije

Dolazak proljeća u Zagrebu već tradicionalno obilježava Festival svjetla, jedinstveni...

Papučka ulica: Mala ulica Gornje Dubrave

Papučka ulica, smještena u istočnom dijelu Zagreba, proteže se...

Obnovljeni Muzej za umjetnost i obrt donosi novo iskustvo umjetnosti u 2027.

Muzej za umjetnost i obrt (MUO), jedan od najvažnijih...

Strozzijeva ulica: Prometnica Folnegovićevog naselja

Strozzijeva ulica, smještena u jugoistočnom dijelu grada Zagreba, djelomično...

Planiranje i gradnja Gajnica, Volovčice i Voltina: Besplatno predavanje u Muzeju grada Zagreba

Muzej grada Zagreba poziva sve zainteresirane na predavanje "Planiranje...

Pročitajte i ovo:

Papučka ulica: Mala ulica Gornje Dubrave

Papučka ulica, smještena u istočnom dijelu Zagreba, proteže se u smjeru jugozapad-sjeveroistok. Ova ulica nalazi se u gradskoj četvrti Gornja Dubrava, unutar mjesnog odbora...

Strozzijeva ulica: Prometnica Folnegovićevog naselja

Strozzijeva ulica, smještena u jugoistočnom dijelu grada Zagreba, djelomično se proteže u smjeru sjever-jug, a djelomično u smjeru istok-zapad. Ova ulica nalazi se u...

Građevine arhitekta Franje Kleina koji je obilježio razdoblje ranog historicizma

Franjo Klein je bio hrvatski graditelj i projektant, a uz Janka Nikolu Grahora osnivač je gradskog poduzeća Grahor&Klein. Rođen je u Beču 17. listopada...