Važnost i prava uloga naselja kraj Kaptola: Vlaška Ves, Nova Ves i Opatovina

Kaptolsko je naselje do polovice 13. stoljeća živjelo i vladalo ovim prostorima, bez ikakve konkurencije, sve dok se na susjednom brdu Gradec nije pojavilo novo naselje, pa tako i podjela vlasti i prava, ali i suparništva koja su trajala godinama. S jedne strane, zapadno od potoka Medveščak, bila je svjetovno-gradska vlast, a na istočnoj obali potoka prevladavala je biskupsko-kaptolska.

Stanovnici Vlaške Vesi, na području današnje Vlaške ulice, imali su svoju zemlju istočno od grada. U početku je ta zemlja nosila ime po njima – Vlašćina, kasnije Lašćina. Stanovnici koji su živjeli tamo nisu imali povlastice po biskupskom dokumentu izdanom 1244. godine, te su i dalje bili u podređenom odnosu prema biskupu. Tako da je to stanovništvo, osim uobičajenih davanja i poreza za to vrijeme, moralo ići i na fizičke radove te se nisu smjeli baviti obrtom i trgovinom. Obično su živjeli u zadrugama na čijem je čelu bio seoski sudac, podređen biskupskom španu, a skrbio je za red u selu te pazio da se izvršavaju biskupski nalozi.

Sto godina nakon što je biskup Vlaškoj Vesi dodijelio povlasticu da bira vlastitog suca te tom naselju na neki način dao i određenu nezavisnost, Kaptol je odlučio da na svom teritoriju osnuje svjetovnu nastambu. Razlog je bio vrlo logičan – od praznih zemljišta smještenih sjeverno od kaptolske ulice nije bilo nikakve koristi, a kada bi to područje bilo naseljeno – stvorili bi se prihodi od stanovnika, što u prirodninama što u novcu. Također, dobro bi došlo dodatno ljudstvo u slučaju opasnosti za grad.

Kaptol svoju odluku provodi u djelo 1344. godine kada utemeljuje naselje s položajem slobodne općine čime ono dobiva pravo da samo bira svog suca. Nova se općina u početku zvala Lepa Ves, a kasnije dobiva ime Nova Ves. Novoj Vesi je propisan posebni statut po kojemu je trebala voditi svoju upravu, a njime su bila određena sva njezina prava i obveze, no i dalje su stanovnici tog naselja bili u podaničkom odnosu prema Kaptolu. Zbog takvog odnosa, stanovnici Nove Vesi su morali biti na raspolaganju da brane Kaptol u slučaju napada, te da mu plaćaju o Martinju 40 dinara, te tri puta godišnje (Božić, Uskrs, Stjepanovo) davati darove u prirodninama. 

Sva ta davanja su teško padala Novoj Vesi, zbog čega je naseljavanje bilo usporeno i ne onako kako se očekivalo, tako da je Kaptol donio odluku da svi oni koji se nasele na tom području od 1361. godine tri godine imaju oprost od plaćanja martinščine i davanja darova.

Slične povlastice kakve su imale Vlaška i Nova Ves dobiva i novoosnovano kaptolsko naselje Opatovina 1477. godine. Opatovina je bila iznimno bitna za Kaptol zbog strateških i gospodarskih razloga – utvrde oko grada su bile završene, a turska opasnost je pred vratima, zbog čega je trebalo ljudi za obranu i ratovanje. Još jedan bitan razlog leži u tome što je crkva na svom području željela razviti i jaču gospodarsku djelatnost, tako je imala namjeru podjelom povlastica privući što više stanovnika.

Kaptol je Opatovini dao poseban statut kojim je dopustio da svake godine bira četiri prisežnika i vlastitog suca, te je dao obećanje da će sagraditi novu vijećnicu, a stanovništvo na 60 godina osloboditi od plaćanja poreza.

Opatovinski sudac je imao pravo suditi u manjim krivičnim parnicama, dok je za veće bio nadležan isključivo kaptolski sudac. 

Kao i Nova Ves i Vlaška Ves, i Opatovina je prema Kaptolu ostala u podaničkom odnosu, te ga je morala priznavati svojim zaštitnikom i zemaljskim gospodarom, a stanovništvo mu biti pokorno.

Druge objave

Najstarija kuća Novog Zagreba uskoro postaje odmorište na biciklističkoj ruti Greenway

Na nasipu između pješačkog i Hendrixova mosta, skrivena između...

Najznačajnija kasnobarokno-klasicistička sakralna cjelina – Crkva sv. Ivana Krstitelja

Jednobrodna crkva s dvokatnim zvonikom u liniji glavnog pročelja...

Pjesma koja naslovom i melodijom osvaja sve Zagrepčanke i Zagrepčane

Pjesma koja svakako zaslužuje biti u našoj rubrici Zagreb...

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen...

Obnova franjevačkog kompleksa na Kaptolu: Tragovi prošlosti izlaze na vidjelo

Na Kaptolu, gdje se povijest Zagreba osjeća na svakom...

Pročitajte i ovo:

Pjesma koja naslovom i melodijom osvaja sve Zagrepčanke i Zagrepčane

Pjesma koja svakako zaslužuje biti u našoj rubrici Zagreb u stihovima je i ona Drage Diklića - "Zagreb je najljepši grad". I bez da...

Kip boga Merkura koji je preseljen s Hatzove kuće na Hotel Dubrovnik

Hotel Dubrovnik, smješten na Trgu bana Josipa Jelačića, izgrađen je na mjestu kuće trgovca Pavla Hatza 1929. godine. Osim što je preuzeo lokaciju Hatzove kuće,...

Stambeno poslovna dvokatnica u Mesničkoj sagrađena 1844. godine za Gottfrieda Krausa

Ugrađena stambeno poslovna dvokatnica s pravokutnim dvorištem sagrađena je 1844. godine za trgovca Gottfrieda Krausa. Cjelovito sačuvana prostorna struktura i bidermajerska pročelja. Kuća, po...