Prošlost i sadašnjost u ulici koja spaja Perivoj biskupa Stjepana II i Dolac

Opatovina je jedna mala simpatična ulica koja spaja plato Dolac i Perivoj biskupa Stjepana II, a koja krije nekoliko zanimljivosti iz zagrebačke povijesti i sadašnjosti.

Iako ćemo danas pričati o zanimljivostima iz Opatovine, počinjemo ipak malo južnije, na platou iznad tržnice Dolac.

Ovdje se nalazi kip književnog lika koji se pojavljuje u nekoliko djela, od čega je najpoznatije djelo “Balade Petrice Kerempuha” autora Miroslava Krleže. Za kip Petrice Kerempuha, postavljen 1955. godine, zaslužan je Vanja Radauš.

Kada smo već na Opatovini, red je da spomenemo i obližnju Skalinsku ulicu, jednu od najsimpatičniji zagrebačkih ulica koja izlazi na vrlo prometnu Tkalčićevu ulicu.

Vraćamo se na glavnu temu ovog članka – Opatovinu.

Nakon kraće šetnje, nailazimo na kuću u kojoj je zadnje godine svog života proveo najistaknutiji pjesnik hrvatskog modernizma – Antun Branko Šimić.

Na kućnom broju 43 nalazi se spomen ploča koju je, u sjećanje na A. B. Šimića, postavilo Društvo književnika Hrvatske 1978. godine.

Nakon kućnog broja 43, idemo do najneobičnijeg kućnog broja u Zagrebu koje se nalazi baš na Opatovini. Riječ je o broju 49 3/4 koje mnoge zaljubljenike u malog čarobnjaka Harry Pottera podsjeća na istoimenu knjigu, no zapravo je priča nešto drugačija.

Na ovoj adresi se nalazi fantasy pub Veliki Tolk, brat poznatijeg Tolkiensa koji se nalazi u blizini. Na ideju dodavanja 3/4 iza broja 49 došao je vlasnik dr. Roman Murr, što je oduševilo mnoge Zagrepčane.

I za kraj, nakon povijesti i magije, idemo u zagrebačku sadašnjost. U Perivoju biskupa Stjepana II, ili parku Opatovina, nailazimo na još jedno umjetničko djelo, ovaj put inspirirano pričom o Guliveru.

Autori ovog prekrasnog murala, Opatovinskog spavača, su street art umjetnici Boris Bare i Dominik Vuković.

Od travnja 2020. godine u parku se nalazi još jedan mural. Autori su Boris Bare i Tihomir Krklec, a mural je inspiriran situacijom oko Koronavirusa. Situacija s Koronavirusom nas prisiljava da ostanemo doma kako bi pripomogli u suzbijanju pandemije, no ovo genijalno umjetničko djelo nas podsjeća na to da nemaju svi privilegiju da ostanu doma jer mnogi – nemaju dom.

Druge objave

Papučka ulica: Mala ulica Gornje Dubrave

Papučka ulica, smještena u istočnom dijelu Zagreba, proteže se...

Obnovljeni Muzej za umjetnost i obrt donosi novo iskustvo umjetnosti u 2027.

Muzej za umjetnost i obrt (MUO), jedan od najvažnijih...

Strozzijeva ulica: Prometnica Folnegovićevog naselja

Strozzijeva ulica, smještena u jugoistočnom dijelu grada Zagreba, djelomično...

Planiranje i gradnja Gajnica, Volovčice i Voltina: Besplatno predavanje u Muzeju grada Zagreba

Muzej grada Zagreba poziva sve zainteresirane na predavanje "Planiranje...

Kultura u vašem kvartu: Zagrebački kvartovi kulture 2025 donose 100 besplatnih događanja!

Projekt Zagrebački kvartovi kulture i ove godine donosi bogat...

Pročitajte i ovo:

Strozzijeva ulica: Prometnica Folnegovićevog naselja

Strozzijeva ulica, smještena u jugoistočnom dijelu grada Zagreba, djelomično se proteže u smjeru sjever-jug, a djelomično u smjeru istok-zapad. Ova ulica nalazi se u...

Građevine arhitekta Franje Kleina koji je obilježio razdoblje ranog historicizma

Franjo Klein je bio hrvatski graditelj i projektant, a uz Janka Nikolu Grahora osnivač je gradskog poduzeća Grahor&Klein. Rođen je u Beču 17. listopada...

Mjesto gdje je otvorena prva telefonska centrala u Zagrebu

Ulicu Krvavi most često povezujemo s burnim bitkama vođenim između dva susjedna naselja - Kaptola i Gradeca, no puno kasnije, na ovom mjestu je...