Jučer smo imali priliku doživjeti još jedno izdanje Noći muzeja, koje se organizira od 2005. godine po gradovima diljem Hrvatske. Ovogodišnje izdanje je organizirano pod naslovom Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo, a sudjelovalo je 230 muzeja, galerija, udruga i drugih baštinskih ustanova u čak 111 gradova i općina po cijeloj Hrvatskoj.
Bila je teška odluka koje lokacije odabrati, stoga je odabir pao na njih šest. U nastavku slijedi sažetak svega onoga na što smo naišli.
Početak je na Dolcu – Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke
Ugodna atmosfera u stanu koji ima pogled na najpoznatiju gradsku tržnicu, ljubazni organizatori i sama spoznaja u čijem smo se stanu nalazili, bilo je dovoljno da iskreno uživamo u svakom trenutku. Dok su parketi škripali pod cipelama mnogobrojnih posjetitelja, bili smo u prilici saznati mnoge informacije o privatnom životu i spisateljskoj karijeri Marije Jurić Zagorke. Da ne otkrivamo sve što možete i sami saznati ukoliko posjetite ovo mjesto, krećemo s fotografijama, a sve zainteresirane preusmjeravamo na Facebook stranicu Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke.
Prema Zrinjevcu do – Arheološkog muzeja
Muzej koji ne treba posebno predstavljanje, svim posjetiteljima je ponudio izložbu Post scriptum (povijest i značenje umijeća pisanja), radionicu tiskanja na Gutenbergovom tiskarskom stroju, novi stalni postav Srednjovjekovne zbirke, stalni postav pretpovijesne, egipatske, antičke i numizmatičke zbirke, te popuste u Museum shopu. U nastavku slijedi fotografski ulov.
I dalje smo na Zrinjevcu – HAZU
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti je bila mjesto gdje je održana svečanost otvorenja Noći muzeja, a posjetitelji su mogli vidjeti izložbu stalne postave Strossmayerove galerije Europske slikarske škole od XIV do XIX stoljeća, izložbu Slike mrtve prirode u Strossmayerovoj galeriji, a svaka dva sata stručno je vodstvo govorilo o povijesti Bašćanske ploče.
Sljedeća lokacija je križanje Jurišićeve i Palmotićeve – HT muzej
Tamo smo mogli doživjeti “flashback” gledajuće razne mobitele koje smo koristili prije desetak godina, od kojih jednostavno moramo istaknuti kultnu Nokiu 3310. Izložba “Mobilna revolucija 1991.-2016.” dala nam je pregled razvitka mobilne telefonije u Hrvatskoj. Od prvih mobitela koji su koštali tadašnjih 14.400 DEM, pa do današnjih mobitela bez kojih ne možemo provesti niti trenutak (fun fact: preko 75% posjeta na licegrada.hr dolazi upravo s pametnih telefona!). Ovo smo zatekli na ovoj prefora izložbi:
Idemo od centra prema jugu – Tehnički muzej Nikola Tesla
U bogatom rasporedu Tehničkog muzeja Nikola Tesla uživali su mnogi koji su već od 18 sati napunili muzej, a da ne nabrajamo što ste sve mogli tamo vidjeti, krećemo odmah na fotografije.
I, zadnji odabir pada na – Konfucijev institut Sveučilišta u Zagrebu
U krugu Studentskog centra održavala vrlo zanimljiva izložba Putevima kineskog rock’n’rolla s tematikom razvoja kineske alternativne glazbene scene, a odvijale su se i video projekcije kratkih dokumentarnih filmova o kineskoj glazbenoj sceni i spotovi najpopularnijih bendova.
Nemoguće je istaknuti što je bilo najzanimljivije, velika većina ovih mjesta nas je navukla i vraćamo se prvom prilikom! Po mogućnosti kada bude manje gužve i bez zadatka skupljanja materijala za objavu. Isplati se posjetiti ove muzeje i istinski uživati u njima…