back to top

Ferdinand Budicki – hrvatski pionir automobilizma s prvom prometnom kaznom

11. travnja 1871. godine u Zagrebu je rođen Ferdinand Budicki, hrvatski pionir automobilizma, biciklizma i zrakoplovstva. Čovjek koji je zauvijek promijenio sliku hrvatskoga građanskog društva.

1895. godine konstruirao je vlastiti bicikl u tvornici “dvokolica” u Beču kojim se vozi do Varaždina. 1897. godine biciklom marke „Aleksander” prelazi 16 758 km (Njemačka, Poljska, Rusija, Finska, Švedska, Danska, Engleska, Nizozemska, Belgija, Švicarska, Francuska, Španjolska, Alžir, Tunis, Italija, Hrvatska). U Zagrebu 1898. godine otvara “Prvu hrvatsku mehaničku popravljaonu i trgovinu automobila, dvokolica, šivaljki i gramofona”.

Noć muzeja 2016 u Muzeju automobila Ferdinand Budicki koji se tada nalazio na Zavrtnici

1901. godine u Zagreb dovozi prvi automobil marke “Opel” i „Beischlag”, a sljedeće godine i prvi motor marke „Orion”. 1904. godie postaje prvi vozač koji se automobilom popeo na Sljeme, da bi iste godine postao  suosnivač Koturaškog kluba “Orao”. Također se istaknuo  1905. godine jer je balonom “Turul” letio iz Zagreba do otoka Krka i snimio prve fotografije Zagreba iz zraka. Bio je suosnivač “Prvog hrvatskog automobilnog kluba” (1906.) i  gospodarstvenog sajma “Zagrebački zbor” (1909. – kasnije prerastao u Zagrebački velesajam).

Zagrebački velesajam

Osnovao je prvu autoškolu u Zagrebu (1910.), kao i taksističku službu sljedeće godine. Istaknuo se i na području sporta kao suosnivač “Hrvatskoga sportskog saveza” (1911.), te kao sudionik mnogih autoutrka.

Zanimljivo je za spomenuti da je komisiju za izdavanje vozačke dozvole naučio voziti automobil, da bi ga ta ista komisija rušila na polaganju za dobivanje vozačke dozvole. Zabilježen je kao prvi prekršitelj prometnih pravila koji je kažnjen na ovom području.

Druge objave

Kuća Daubači izrazite je arhitektonske i urbanističke vrijednosti

Slobodnostojeća jednokrilna dvokatnica nepravilnog trapezoidnog oblika s prigrađenom terasom...

Zagreb Classic 2025 donosi glazbenu čaroliju pod otvorenim nebom

U srcu Zagreba, na prostranom Trgu kralja Tomislava, i...

Koje je ime nekada nosila Nova Ves?

S južne i sjeverne strane srednjovjekovne kaptolske granice nalazila...

Dan Grada Zagreba 2025: Tjedan slavlja, povijesti i kulture na ulicama glavnog grada

Kraj svibnja u Zagrebu tradicionalno je rezerviran za proslavu...

Dvije kuće koje su dio najstarije sačuvane povijesne strukture Ilice

Dvije građanske stambene kuće u Ilici 22 i 24,...

Pročitajte i ovo:

Koje je ime nekada nosila Nova Ves?

S južne i sjeverne strane srednjovjekovne kaptolske granice nalazila su se naselja: južno od Kaptola nalazila se Vlaška Ves sa svojim novim i starim...

Dvije kuće koje su dio najstarije sačuvane povijesne strukture Ilice

Dvije građanske stambene kuće u Ilici 22 i 24, dio su najstarije sačuvane povijesne strukture Ilice. Pretpostavlja se da ih je 1819. godine izgradio...

Kako izgleda Zagreb nakon Stogodišnjeg rata?

Stogodišnji hrvatsko-turski rat započeo je Krbavskom bitkom 1493. godine, a završio je točno sto godina kasnije kod Siska. Turci su pod Sisak došli 15....